Fixtures

Fixtures and results

For a list of all sporting fixtures and results, please visit our Fixtures PRO Sports page (External link):

VIEW NOW

OR 

For quick access to fixtures, please click on a sport below:

Basketball

Date Team Event Venue
Term 1      
Saturday 19 January All Teams Maritzburg College Hilton College
Friday 25 January U18/U16 Zonal Trials (Midlands Zone) Hilton College
Saturday 26 January All Teams Northwood Hilton College
Sunday 27 January U16 Michaelhouse Festival Michaelhouse
Wednesday 30 January All Teams Carter High Hilton College
Saturday 2 February All Teams Clifton College Clifton College
Wednesday 6 February All Teams St Nicholas Hilton College
Friday 8 February U18/U16 Inland Trials Maritzburg College
Saturday 9 February All Teams Kearsney Hilton College
Friday 15 February U18/U16 Provincial Trials Maritzburg College
Saturday 16 February All Teams Michaelhouse Michaelhouse
Thursday 21 February - Sunday 24 February 1st Team Tour St Johns
Term 3      
Thursday 26 September - Sun 29 September 1st Team Stayers Kearsney
Saturday 5 October All teams Domestic League 1 TBC
Saturday 12 October All teams Domestic League 2 TBC
Saturday 19 October All teams Domestic League 3 TBC
Saturday 26 October All teams Domestic League 4 TBC
Saturday 9 November All teams MHS Home

Canoeing

Date Team Event Venue
Term 1      
Saturday 5 January Mixed KFC Mooiriver Race Midlands
Sunday 6 January Mixed Lion's River Race Midlands
Sunday 13 January Mixed 50 Miler TBC
Saturday 19 January - Sunday 20 January Mixed Drak Challenge Underberg
Saturday 26 January Mixed Dash and Crash K1&K2
Sunday 27 January Mixed Campbells to Dusi Bridge PMB
Saturday 2 February Mixed Lion's River - Epworth Midlands
Sunday 3 February Mixed Inanda Dam to Durban Inanda Dam
Saturday 9 February Mixed Upper Umgeni - TWC TBC
Sunday 10 February Mixed Dusi Open Day TBC
Thursday 14 February - Saturday 16 February Mixed Dusi Canoe Marathon TBC
Saturday 16 February Mixed Umzimkhulu - MHS TBC
Saturday 2 March Mixed Non-Stop Dusi TBC
Sunday 3 March Mixed Bushman's - Hilton TBC
Saturday 9 March Mixed Hella Hella to Josephines Umkomaas
Saturday 16 March - Sunday 17 March Mixed Umko Umkomaas
Saturday 23 March - Sunday 24 March Mixed Tugela Marathon TBC
Saturday 30 March - Sunday 31 March Mixed KZN Sprints TBC
Monday 1 April - Wednesday 3 April Mixed SA Schools Sprints TBC
Friday 5 April - Sunday 7 April Mixed SA Sprints TBC
Term 2      
Saturday 1 June Mixed Season Opener: Upper Umgeni
Term 3      
Saturday 27 July - Sunday 28 July Mixed Tugela 20/20 TBC
Saturday 3 August - Sunday 4 August Mixed KZN Marathon Champs TBC
Saturday 10 August - Sunday 11 August Mixed SA Marathon Champs TBC
Saturday 24 August Mixed KZN Inter schools TBC
Saturday 31 August Mixed Jock Claasens TBC
Saturday 7 September Mixed Inter-schools TBC
Friday 13 September Mixed Liebenburg Vlei TBC
Saturday 14 September Mixed Liebenburg & Fezela Classic TBC
Saturday 21 September Mixed Nobby Nel TBC
Term 4      
Friday 4 October - Saturday 5 October Mixed Fish Marathon TBC
Saturday 12 October Mixed Mixed Table Mountain Descent
Saturday 19 October - Sunday 20 October Mixed Dam to Dam TBC
Saturday 26 October Mixed Ibis Pt to Diptank TBC
Friday 15 November Mixed Ithala TBC
Saturday 23 November Mixed Ozzie Gladwin TBC

Cricket

Start Date Team Event Venue
Term 1      
Thursday 3 January - Monday 7 January Dolphins U19 Cubs Week Stellenbosch
Wednesday 9 January - Friday 11 January 1st Team Pre-season ISCF 2018 Bishops
Thursday 17 January 1st Scots College (Aus) Hilton College
Saturday 19 January All Teams Maritzburg College Hilton College
Saturday 26 January All Teams Northwood Hilton College
Saturday 2 February All Teams Clifton College Clifton College
Thursday 7 February 1st Team T20 - Quarter-Final TBC
Friday 8 February 1st team T20 - Semi TBC
Friday 8 February 1st team T20 - Regional Final PMB Oval
Saturday 9 February All Teams Kearsney Hilton College
Wednesday 13 February 1st Team Wellington College (UK) Hilton College
Saturday 16 February All Teams Michaelhouse Michaelhouse
Thursday 21 February - Sunday 24 February 1st Team ISCF Tour St Albans College
Thursday 21 February - Sunday 24 February u15A ISCF Tour TBC
TBC 1st team T20-Regional Final Kingsmead
Friday 15 March - Sunday 17 March 1st Team T20 Finals Centre of excellence [Pretoria]
Term 3      
Saturday 20 July Mixed HPL Hilton College
Saturday 27 July Mixed HPL Hilton College
Saturday 3 August Mixed HPL Hilton College
Friday 6 September - Sunday 8 September 1st, 2nd, u14A, u15A Grey College TBC
Thursday 26 September - Sunday 29 September U14A Hilton College Festival Hilton College
Friday 27 September - Sunday 29 September U17A Michaelhouse Festival Michaelhouse
Friday 27 September - Monday 30 September 1st Team Michaelmas Hilton College
Friday 27 September - Monday 30 September U15A Grey PE Festival Grey PE
Term 4      
Saturday 5 October All teams TBC TBC
Tuesday 8 October 1st T20 Night league v MHS PMB
Friday 11 October Mixed KZN Inland Trials TBC
Saturday 12 October All teams TBC Hilton College
Sunday 13 October Mixed KZN Inland Trials TBC
Tuesday 15 October 1st T20 Night league v SCC PMB
Thursday 17 October 1st T20 Night league v MC PMB
Saturday 19 October All teams TBC Hilton College
Wednesday 23 October 1st T20 Night league Final PMB
Saturday 26 October All teams TBC TBC
Friday 8 November 1st Team 1st Team Dinner Fleur De Lys
Saturday 9 November All teams MHS Hilton College
TBC u15 National u15 week TBC
TBC u17 National u17 week TBC
TBC u18 National u18 week TBC

Golf

Date Team Event Venue
Term 1      
Friday 18 January 1st & 2nd League 1 TBC
Friday 25 January 1st & 2nd League 2 TBC
Friday 1 February 1st & 2nd League 3 TBC
Friday 8 February 1st & 2nd League 4 TBC
Friday 15 February 1st & 2nd League 5 TBC
Friday 1 March 1st & 2nd League 6 TBC
Thursday 4 April - Sunday 7 April 1st Team Affies Tournament TBC
Term 3      
Sunday 21 July 1st Team KZN School Champs VCC
Monday 22 July 1st Team KZN School Champs VCC
Sunday 28 July 1st Team Final KZN Trials DCC
Sunday 6 October 1st, 2nds Douglas Cup vs MHS Boschhoek Golf Club
TBC 1st Team Dinner Fleur-de-Lys

Hockey

Date Team Event Venue
Term 1      
Saturday 2 March All Teams Hockey Camp Hilton College
Tuesday 5 March 1st, 2nd Friendly Warm-up 1st at Maritzburg College, 2nd at Hilton College
Wednesday 6 March u16A, 14A Friendly Warm-up U16 at MHS, U14 at Hilton College
Saturday 9 March All Teams DHS DHS
Tuesday 12 March 1st Kearsney Kearsney
Wednesday 13 March U16, U14 Kearsney Kearsney
Friday 15 March - Monday 18 March 1st Nomads Pretoria Boys High School
Friday 15 March - Monday 18 March U16 Nomads King Edward VII School
Friday 15 March - Monday 18 March U14 Nomads Wynberg
Saturday 16 March All Teams Kearsney Kearsney
Saturday 23 March All Teams Michaelhouse Hilton College
Tuesday 16 April - Saturday 20 April 1st XI St Stithians Festival St Stithians School
Term 2      
Saturday 27 April All Teams Northwood Northwood
Sunday 28 April u16, u18 KZN Inland Trials 1 TBC
Monday 29 April u14 KZN Inland Trials 1 TBC
Saturday 4 May All Teams St Charles Hilton College
Sunday 5 May  u14, u16, u18 KZN Inland Trials 2 TBC
Saturday 11 May  All Teams Pretoria Boys Hilton College
Sunday 12 May u14, u16, u18 KZN Inland Trials 2 TBC
Saturday 18 May All Teams Westville Westville
Tuesday 21 May   Junior Inter-House Hilton College
Wednesday 22 May   Senior Inter-House Hilton College
Saturday 1 June All Teams Maritzburg College Hilton College
Saturday 8 June All Teams Clifton Hilton College
Saturday 15 June All Teams Michaelhouse Michaelhouse
Term 3      
Saturday 20 July 1st Team 1st Team Dinner Fleur De Lys

Mountain Biking

Date Team Event Venue
Term 3      
Saturday 27 July Mixed Cedara outride Away
Sunday 28 July Mixed Adventure series Away
Sunday 4 August Mixed Eston Race Away
Saturday 10 August Mixed Karkloof outride Away
Saturday 24 August Mixed Mandela Day Race Away
TBC Mixed Mountain Bike Club Camp TBC

Rowing

Date Team Event Venue
Term 1      
Thursday 10 January - Sunday 13 January Mixed Training Camp Midmar Dam
Saturday 26 January - Sunday 27 January Mixed VLC Sprints Germiston
Wednesday 6 February - Sunday 10 February Mixed Buffalo Regatta East London
Wednesday 27 February - Sunday 3 March Mixed SA Schools Championships Roodeplaat
Saturday 21 September Mixed TBC Roodeplaat
Term 4      
Friday 4 October - Saturday 5 October Mixed Roodeplaat Regatta  
Saturday 19 October Mixed TBC Roodeplaat
Friday 1 November - Sunday 3 November Mixed SA Champs Roodeplaat

Rugby

Date Team Event Venue
Term 1      
Saturday 2 March All Teams Rugby Camp Hilton College
Saturday 9 March All Teams DHS DHS
Saturday 16 March All Teams Kearsney Kearsney
Saturday 23 March All Teams Michaelhouse Hilton College
Tuesday 25 March - Saturday 30 March 3rd XV Port Natal Port Natal
Tuesday 26 March - Saturday 30 March 1st XV World Schools Fest Paarl Boys Cape Town
Wednesday 27 March - Monday 1 April 14A Parktown Festival Parktown [JHB]
Friday 5 April - Wednesday 10 April 1st XV Kingswood 125th Kingswood
Friday 12 April - Monday 15 April U15A ISRF St Benedicts [JHB]
Thursday 18 April - Monday 22 April U16A Jeppe Jeppe
Term 2      
Tuesday 23 April u16, u18 KZN Trials Tier 1 Maritzburg College
Saturday 27 April All Teams Northwood Northwood
Saturday 4 May All Teams St Charles Hilton College
Saturday 11 May All Teams Pretoria Boys Hilton College
Wednesday 15 May u16, u18 KZN Main Trials Maritzburg College
Saturday 18 May  All Teams Westville Westville
Wednesday 22 May  u16, u18 KZN Final Trials Woodburn
Saturday 1 June All Teams Maritzburg College Hilton College
Saturday 8 June All Teams Clifton Hilton College
Saturday 15 June All Teams Michaelhouse Michaelhouse
Saturday 22 June - Thursday 27 June 1st XV ISRF TBC

Rugby 7s

Date Team Event Venue
Term 3      
Friday 19 July - Saturday 20 July 1st Crawford Festival Crawford
Friday 26 July U15A, u15B Clifton Festival Durban North
Saturday 27 July 1st, 2nd Clifton Festival Durban North
Saturday 27 July 1st Team 1st Team Dinner Fleur-de-Lys
Saturday 3 August All Teams 7's Local League TBC
Saturday 10 August All Teams 7's Local League TBC
Saturday 31 August 1st Team Maritzburg College Woodburn
Friday 6 September - Saturday 7 September 1st Team DHS Festival DHS

Soccer

Date Team Event Venue
Term 2      
Wednesday 19 June 1st Pre-season festival Kingsway
Wednesday 19 June u16A Pre-season festival Pinetown
Wednesday 19 June u15A Pre-season festival Westville Boys High
Wednesday 19 June u14A Pre-season festival Westville Boys High
Term 3      
Saturday 20 July All Teams Domestic League 1 Hilton College/Away
Tuesday 23 July Seniors Domestic League 2 Hilton College/Away
Wednesday 24 July Juniors Domestic League 2 Hilton College/Away
Saturday 27 July All Teams Domestic League 3 Hilton College/Away
Sunday 28 July 1st Age group tournament Kingsway
Sunday 28 July u16A Age group tournament Pinetown
Sunday 28 July u15A Age group tournament Crawford La Lucia
Sunday 28 July u14A Age group tournament Westville boys High
Monday 29 July u14, u15 Midlands Trials MHS
Tuesday 30 July u16, Opens Midlands Trials MHS
Thursday 1 August - Sunday 4 August 1st and U15A St David’s Challenge St David’s
Saturday 3 August All Teams (Not u15A, 1st) Domestic League 4 Hilton College/Away
Sunday 4 August  Mixed 2nd round KZN trials Home
Saturday 10 August All Teams Domestic League 5 Hilton College/Away
Monday 12 August Juniors Inter-House Home
Tuesday 13 August Seniors Inter-House Home
Sunday 18 August Mixed 2nd round KZN trials TBC
Saturday 24 August All Teams TBC Hilton College/Away
Friday 30 August - Saturday 1 September 1st team PMB FA Cup TBC
Saturday 31 August All Teams (Not 1st) Domestic League 6 Hilton College/Away
Tuesday 3 September Seniors Domestic League 7 Hilton College/Away
Wednesday 4 September Juniors Domestic League 7 Hilton College/Away
Saturday 7 September 1st XI Dinner Fleur De Lys
Saturday 7 September All Teams Domestic League 8 Hilton College/Away
Sunday 8 September Mixed KZN practises Kloof High School
Sunday 15 September Mixed KZN practises Kloof High School
Wednesday 18 September Mixed KZN Capping Ceremony Westville Boys High
Sunday 22 September Mixed KZN practises Kloof High School

Squash

Date Team Event Venue
Term 1      
Wednesday 23 January 1st & 2nd League TBC
Wednesday 30 January 1st & 2nd League TBC
Wednesday 6 February 1st & 2nd League TBC
Wednesday 13 February 1st & 2nd League TBC
Wednesday 20 February 1st & 2nd League TBC
Term 3      
Friday 26 July 1st team Old boys Hilton College

Swimming

Date Team Event Venue
Term 1      
Wednesday 23 January A&B Hilton Invitational Hilton College
Wednesday 30 January B Team Dimont Gala A and B TBC
Friday 1 February Squad Umgungundlovu Champs TWC
Friday 8 February A Westville Invitational Gala Westville Boys
Sunday 10 February Mixed Midmar Mile Midmar
Wednesday 13 February A Independent Co-Ed Gala St Annes
TBC Squad KZN Swimming Trials Durban
Monday 18 February Mixed Inter House Hilton College
Wednesday 20 February A Top Schools Gala Westville Boys

Tennis

Date Team Event Venue
Term 1      
Monday 21 January Senior and Junior League 1 TBC
Monday 28 January Senior and Junior League 2 TBC
Tuesday 29 January Mixed KZN Midlands Trials – Jnr and Snr Hilton College and Michaelhouse
Monday 4 February Senior and Junior League 3 TBC
Tuesday 5 February Mixed KZN Trials Back-up Hilton College and Michaelhouse
Monday 11 February Senior and Junior League 4 TBC
Term 3      
Monday 22 July Senior League 1 TBC
Tuesday 23 July Junior League 1 TBC
Monday 29 July Senior League 2 TBC
Tuesday 30 July Junior League 2 TBC
Monday 5 August Senior League 3 TBC
Tuesday 6 August Junior League 3 TBC
Monday 12 August Senior League 4 TBC
Tuesday 13 August Junior League 4 TBC
Wednesday 14 August Mixed Inter-House Hilton College
Monday 26 August Senior League 5 TBC
Tuesday 27 August Junior League 5 TBC
Monday 2 September Senior League 6 TBC
Tuesday 3 September Junior League 6 TBC
Thursday 19 September - Monday 23 September 1st and 2nd Hilton College/St Annes Tournament Hilton College/St Annes
Term 4      
Friday 18 October 1st Team Lads vs Parents+1st Team Dinner Fleur- de-Lys
Wednesday 30 October Mixed Inter-House Hilton College

Water Polo

Date Team Event Venue
Term 1      
Thursday 10 January - Tuesday 15 January 1st Team Water Polo Camp Hilton College
Saturday 19 January All Teams Maritzburg College Hilton College
Friday 25th January - Sunday 27th 1st Team Paul Roos Festival Stellenbosch
Saturday 26 January 2-4, U15A-B, U14A-B Northwood Hilton College
Saturday 2 February All Teams Clifton College Clifton College
Saturday 9 February 1-4, 15A-B, 14A-B Kearsney Hilton College
Saturday 16 February All Teams Michaelhouse Michaelhouse
Thursday 28 February - Sunday 3 March 1st Team KES Tournament King Edward VII School
Term 3      
Saturday 20 July u14, u15, 1st Internal trials Hilton College
Saturday 31 August u14A, u15A, 1st Internal games Hilton College
Sunday 1 September u19, u16, u15, u14 KZN Midlands Trials Hilton College
Saturday 7 September u14A, u15A, 1st  Invitation matches Hilton College
Monday 9 September u14A KZN Schools trials WBHS
Tuesday 10 September u16A KZN Schools trials WBHS
Wednesday 11 September u15A KZN Schools trials Kearsney
Thursday 12 September u19A KZN Schools trials Clifton
Thursday 19 September -Monday 23 September U15A Wynburg Tournament Wynburg Boys's High Cape Town
Thursday 26 September - Monday 30 September 1st Team Clifton U19 Tournament Clifton
Thursday 26 September - Monday 30 September U14A Hilton College Festival Hilton College
Term 4      
Friday 4 October - Sunday 6 October u16A DHS U16 Tournamnent DHS
Saturday 5 October All teams Domestic League 1 TBC
Friday 11 October - Sunday 13 October 1st, u15A, u14A KZN Top 10 TBC
Saturday 12 October All teams Domestic League 2 TBC
Sunday 13 October 1st KZN Schools Trials TBC
Thursday 17 October - Sunday 20 October 1st Team St Stithians Stayers Tournament St Stithians Jhburg
Saturday 19 October All teams TBC Hilton College
TBC 1st Team 1st Team Dinner Fleur De Lys
Saturday 26 October All teams TBC TBC
Saturday 9 November All teams MHS Hilton College
Wednesday 12 December - Saturday 15 December U19, U16, U15, U14 IPT East London

Copyright © 2018 Hilton College. All Rights Reserved.