gototop
Rugby11U14A049.jpg
Home Sport Sport Information Sports Arrangements

 

HOLIDAY SPORTS ARRANGEMENTS

 

RUGBY

 

PARKTOWN U14 RUGBY FESTIVAL

Wednesday 25th and Thursday 26th of March 2015
at Parktown Boys’ High School - Johannesburg

U14 Festival Team
Mark Armstrong, Michael Booth, Kanya Dandala, Thomas De Beer, Christopher d'Oliveira, Roger Ellis, Thomas Hamlin, Thomas Little, Thomas Lugard, Mbeki Ngubane, SBonelo Phungula, Rory Plunket, Patrick Plunket, Murray Schnell, Caide Spriestersbach, Kyle Steenberg, Mike Teichmann, Charles Vickers, Andrew Winskill, Leftheri Zigiriadis

Fixtures
Date                                      Time                 Opposition

Wednesday 25 March 2015        13:10                Pretoria Boys’ High
                                             15:10                Parktown Boys’ High School
Thursday 26 March 2015           TBA as fixtures for day two will be compiled on a strength versus
                                              strength basis

 

 

 

1ST XV ST JOHNS COLLEGE EASTER RUGBY FESTIVAL

Thursday 2nd to Monday 6th of April 2015
at St Johns College - Johannesburg

Team
Marnich Aucamp, Cameron Badenhorst, Keaton Bottriell, Nick Brown, Angus Curtis, Matt Dahl, Sebastien Desvaux de Marigny, Daniel Hirschowitz, Adam Holdcroft, Jonty Jewels, Nicholas Lello, Matthew Little, Daniel Loftus, Matthew Mackenzie, Darren McGhee, Jean Nel, Sakhile Nyembezi, Nkanyiso Nzimande, Andrew Peverelle, Fortune Phiri, Matt Swan, Ryan Whyte, Lloyd Williams

Programme
Thursday 2 April 2015
Time      Game 

12h15    St Charles vs Jeppe
13h30    Lions vs Garsfontein
14h45    Paul Roos vs Viadana
16h00    PREP
16h45   Hilton College vs Nelspruit
18:00     St Benedict’s vs Monument
19h15    Paarl Boys vs St John’s

Saturday 4 April 2015
Time      Game

08h45    St Benedict’s St Charles
10h00    Lions vs Viadana
11h15    Nelspruit vs Garsfontein
12h30    PREP
13h15    OPENING CEREMONY
13h30   St John’s vs Hilton College
14h45    Paarl Boys vs Monument
16h00    Paul Roos vs Jeppe

Monday 6 April 2015
Time     Game

09h00    St Charles vs Viadana
10h15    St Johns vs Lions
11h30    Paul Roos vs Monument
12h45    PREP
13h30   St Benedicts vs Hilton College
14h45    Nelspruit vs Jeppe
16h00    Paarl Boys vs Garsfontein

 

 

 

U16 INDEPENDENT RUGBY FESTIVAL

Wednesday 8th to Saturday 11th of April 2015
at Hilton College

U16 Festival Team
Luke Alcock, Blake Basson, Callum Bell, Graham Curtis, Daniel Da Costa, Timothy Densham, Ali Frost,  Romeo Maboi, Heinrich Marx, George Putter, David Rodseth, Jono Smit, William van der Spuy, Tristan Warren, Nicholas Winskill, Thomas Fraser, Thoba Dlamini, Murray Greene, Ryan Griesell, Kyle Knoop,  Lusanda Mdlalose, Sam Nicol, Buhle Solomon, Michael Terblanche, LJ Umunna, Vaughn Williams

Programme
8 April 2015
Day 1                Gilfillan

09:00                Uplands            vs         Hilton
09:30                St David’s         vs         St Stithians
10:00                St Dunstan’s     vs         Clifton
10:30                Kingswood       vs         Penryn
11:00                St Charles         vs         Uplands
11:30                Hilton College  vs         St Stithians
12:00                St Dunstan’s     vs         Kingswood
12:30                Penryn              vs         Clifton
13:00                St David’s         vs         St Charles
13:30                Lunch
14:30                Hilton College  vs         St Dunstan’s
15:00                Uplands            vs         St Stithians
15:30                St David’s         vs         Penryn
16:00                Kingswood       vs         Clifton
16:30                St Charles         vs         St Stithians

9 April 2015
Day 2               Gilfillan
09:00                Uplands            vs         St David’s
09:30                Hilton College  vs         Clifton
10:00                St Stithians       vs         Penryn
10:30                St David’s         vs         Kingswood
11:00                St Charles         vs         Clifton
11:30                Uplands            vs         St Dunstan’s
12:00                St Stithians       vs         Kingswood
12:30                St Charles         vs         Penryn
13:00                Hilton College  vs         St David’s
13:30                Lunch
14:30                Uplands            vs         Clifton
15:00                Penryn              vs         St Dunstan’s
15:30                Hilton College  vs         Kingswood
16:00                St Stithians       vs         Clifton
16:30                St Charles         vs         St Dunstan’s

11 April 2015
Day 3                Gilfillan

08:00                Uplands            vs         Kingswood
08:30                Hilton College  vs         Penryn
09:00                St David’s         vs         St Dunstan’s
09:30                St Charles         vs         Kingswood
10:00                Penryn              vs         Uplands          
10:30                St David’s         vs         Clifton
11:00                St Dunstan’s     vs         St Stithians
11:30                Hilton College  vs         St Charles

 

 

 

U15 INDEPENDENT RUGBY FESTIVAL

Saturday 18th and Sunday 19th of April 2015
at St Albans College

Festival Team
Junior Gcaba, Dylan Thomas, Montati Mahura, Michael Richards, Patrick McVeigh, Siya Xulu, Nhlanhla Gcaba, Lorenzo Palacio, Gareth Shreuder, Bryce Trodd, Tirhani Mkansi, Grant Cousins, Olav Aadensgard, Guy Gilham, Robert McGaw, Dylan Davies, Brandon Matambo, Andrew James, Stuart Roy, Nantus Aucamp, Robert Mattison, Matt ten Hope

Fixtures
Date                             Time                Opposition

Saturday 18 April 2015     09:30                St Stithians College
                                    14:45                Development
Sunday 19 April 2015       10:15                Pecanwood
                                    16:15                St Alban’s College

 

 

GOLF

AFRIKAANS SEUNS HOëRSKOOL (Affies) TOURNAMENT
Tuesday 7th to Friday 10th of April 2015
at Afrikaans Seuns Ho
ërskool -  Pretoria

Team
Jason Terblanche, Rourke Lauryssen, Tony Makris, James Rex, Guy Waterhouse, Chris Woollam

Fixtures
Date                                       Venue

Tuesday 7 April 2015                 Waterkloof Gholfklub
Wednesday 8 April 2015            Wingate Buiteklub
Thursday 9 April 2015                Blue Valley Gholfklub
Friday 10 April 2015                   Pretoria Buiteklub.
Prize Giving at 19:00

 

 

 

HOCKEY

1ST XI

NOMADS FESTIVAL
Thursday 9th to Saturday the 11th of April 2015
at Jeppe High School for Boys

Team
James Beart, Eathan Bosch, Daniel Cavalieri, Esteffan Coetzee, Daniel Falconer, Craig Krog, Noel Loxton, Gavin Morris, Henry Pfaff, Ross Schreuder, Ross Spiestersbach, Anthony Warren, Damon Wheals, Julian Yeats

Fixtures
Date                             Time     Opposition     

Thursday 9 April 2015      07:30    Jeppe High School for Boys
                                    13:30    St Johns College
Friday 10 April 2015         08:30    St Albans College
                                    17:30    King Edward VII School
Saturday 11 April 2015     07:30    Pretoria Boys High School

 

KING EDWARD THE VII SCHOOLS HOCKEY FESTIVAL

Thursday 2nd to Monday 6th of April 2015
at KES

Team
James Beart, Eathan Bosch, Daniel Cavalieri, Esteffan Coetzee, Daniel Falconer, Craig Krog, Noel Loxton, Gavin Morris, Henry Pfaff, Ross Schreuder, Ross Spiestersbach, Anthony Warren, Damon Wheals, Julian Yeats

Fixtures
Date                             Time                 Opposition                 

Thursday 2 April 2015      11:15 - 12:10     King Edward VII School
Saturday 4 April 2015      10:10 - 11:05     Afrikaanse Hoër Seunskool Pretoria
                                   15:35 - 16:30      Hoërskool Eldoraigne
Sunday 5 April 2015        13:25 - 14:20     St John’s College
Monday 6 April 2015        12:20 - 13:15     St David’s Marist Inanda

 

 

 

U16A NOMADS FESTIVAL

Saturday 4th to Monday 6th of April 2015
at Maritzburg College

Team
Robert Attwood, Nikolaj Boorman, James Booth, Jason Crouch, Benjamin Duggan, Nicholas Fowler, Duncan Fyvie, Eduard Goepel, Matthew Grieveson, MJ Grobler, Michael Makris, Kamogelo Selane, Luke Schreuder, Nic White

Fixtures
Date                             Time                 Opposition                             Venue

Saturday 4 April 2015       08:00                Jeppe High School for Boys        Papes Astro
                                    14:15                Selbourne College                     AB Jackson Astro
Sunday 5 April 2015         10:30                PBHS                                      AB Jackson Astro
                                    15:30                Grey College                             Papes Astro
Monday 6 April 2015        09:15                SACS                                       Papes Astro

 

 

 

U14A NOMADS FESTIVAL

Thursday 9th to Saturday the 11th of April 2015
at King Edward VII School

Team
Jamie Allan, Thomas Dixon, Rory Duffy, Weza Gqiba, Jordan Hean, Shawn Johnson, Ryan Lee, Chris Meyer, Suubi Mugerwa-Sekawabe, Cameron Pearce, De Klerk Scholtz, Freddie Steenfeldt-Kristensen, John Turner, Alex Warren

Fixtures
Date                             Time                 Opposition
Thursday 9 April 2015      10:45                Jeppe High School for Boys
                                    14:20                King Edward VII School
Friday 10 April 2015         08:55                Pretoria Boys’ High School
                                    12:30                St John’s College
Saturday 11 April 2015     10:45                Afrikaanse Hoër Seunskool Pretoria

 

Last Updated (Tuesday, 24 March 2015 11:13)